Drodzy uczniowie klas IV Technikum

30 kwietnia 2021 roku to dzień, w którym kończycie edukację w Zespole Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy. To dzień, w którym dołączacie do grona ABSOLWENTÓW MECHANIKA. Opuszczacie mury naszej szkoły i rozpoczynacie kolejny etap swojego życia. Przed Wami kolejne wyzwania, jakie stawiać będzie codzienna, niełatwa  rzeczywistość.

Zgodnie z tradycją powinniśmy celebrować ten dzień podczas uroczystej akademii, której Wy mieliście być głównymi bohaterami. Przychodzi nam jednak przeżywać go w dobie pandemii, gdy funkcjonowanie szkoły jest mocno ograniczone. Praktycznie od 11 miesięcy nie spotykaliśmy się w swoich klasach, nie prowadziliśmy tradycyjnych zajęć i nie mieliśmy okazji do normalnych rozmów. Prowadziliśmy nauczanie na odległość, które, jak się okazało, nie było wcale łatwe. Nigdy nie myśleliśmy, że przyjdzie nam pracować i uczyć się  w warunkach, do których tak naprawdę nie byliśmy przygotowani. Ale daliśmy radę i po okresie wytrwałej pracy jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia.

Drodzy Absolwenci

Gdy rozpoczynaliście pierwsze zajęcia w murach „Świdnickiego Mechanika” nie myśleliście zapewne, że 4 lata miną tak szybko. Byliście wówczas młodymi absolwentami gimnazjum, którzy stawali przed wyzwaniem, jakie niosła ze sobą szkoła średnia. Na początku na pewno był stres. Oswajaliście się z nową szkołą – były Dni Integracji, Rajd Mechanika i otrzęsiny. Potem były różne chwile – lepsze i gorsze, były sukcesy i porażki. Lata spędzone tutaj były dla Was okresem rozwoju osobowości, kształtowania postaw, poznawania swoich możliwości oraz podejmowania różnych decyzji. W trakcie nauki zdawaliście egzaminy potwierdzające Waszą wiedzę i umiejętności zawodowe. Byliście aktywnymi uczestnikami życia szkoły, miasta i powiatu. Skorzystaliście z licznych dodatkowych form wsparcia i zajęć, jakie oferowaliśmy Wam w trakcie i poza lekcjami. Niestety, sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła  na realizację wielu zaplanowanych działań. Nie mieliście możliwości pokazać swojej dojrzałości  w tańcu i zabawie podczas Balu Studniówkowego oraz  Świdnickiego Poloneza Maturzystów.

My – pedagodzy, nauczyciele i  wychowawcy śledziliśmy i wspieraliśmy Wasz rozwój. Zależało nam, aby nauczyć Was wartości i standardów wypracowanych przez wiele lat historii szkoły, przez wiele pokoleń absolwentów „Mechanika”, do których dzisiaj dołączacie. Po 144 tygodniach nauki, jesteście dojrzałymi ludźmi, a efektem Waszej ciężkiej pracy
są świadectwa ukończenia szkoły.

W pracy wychowawczej zwracaliśmy się o pomoc do Waszych Rodziców, którzy przez całe życie dbają o Was, doradzają Wam i odpowiadają za Wasze wychowanie. To oni przeżywali  z Wami Wasze sukcesy i porażki, niejednokrotnie bardziej od Was. Wychowawcza misja szkoły nie miałyby sensu i powodzenia, gdyby nie wsparcie Rodziców. Chcemy im dzisiaj podziękować za życzliwość, dobre słowo i bezinteresowną pomoc, jakiej doświadczyliśmy przez cztery lata.

Chcemy podziękować również Waszym wychowawcom, którzy przez kilka lat kształtowali Wasze osobowości i poświęcali Wam swój czas.

Drodzy Absolwenci

Kończycie dzisiaj kolejny etap swojego życia. Przed Wami egzamin maturalny. Zdajemy sobie sprawę, że przygotowanie do niego nie przebiegało tak, jak wszyscy byśmy tego chcieli. Sytuacja epidemiologiczna, podczas której życie i zdrowie  było niezaprzeczalnie priorytetem, w bardzo dużym stopniu ograniczyła proces edukacyjny, tj. naszą pracę i Waszą naukę.
Był to naprawdę trudny czas, który mimo licznych przeciwności staraliśmy się  w pełni wykorzystać. Podejdźcie do egzaminu rozważnie i dojrzale. My na pewno będziemy Was wspierać
i trzymać za Was kciuki.

A gdy opuścicie mury szkoły i gdziekolwiek będziecie, pokażcie swoim postępowaniem, że „Mechanik” kształci z jednej strony dobrych fachowców, z drugiej zaś – dojrzałych i odpowiedzialnych młodych ludzi. Mamy nadzieję, że dobrze czuliście się z nami, a chwile tu spędzone będziecie mile wspominać. Życzymy Wam sukcesów w dalszej edukacji, na rynku pracy i w życiu osobistym.

                                                                                                                                                                                                 Dyrekcja, grono pedagogiczne i pracownicy szkoły

You are currently viewing Do Absolwentów Zespołu Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy