26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. To coroczne święto, które ma na celu okazanie mamom szacunku oraz podziękowanie im za trud włożony w wychowanie dzieci. A czy wiecie skąd wzięło się to święto i od kiedy je obchodzimy?

Współcześnie data obchodów Dnia Matki jest odmienna w różnych krajach. W Polsce jest to 26 maja.
Historia tego święta sięga czasów starożytnych Greków i Rzymian. Wtedy cześć oddawano matkom-boginiom. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.
Świętowanie Dnia Matki pojawiło się także w XVII-wiecznej Anglii pod nazwą „niedziela u mamy”. Obchodzono je w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Dzień ten był wolny od pracy, obowiązkowa była wizyta w kościele, a dzieci wręczały matkom podarunki i kwiaty. Święto przetrwało do XIX wieku, a ponownie zaczęto je obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.
Z kolei w Stanach Zjednoczonych, w 1858 r., amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. Jej córce – Annie Marie Jarvis w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, natomiast w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.
W przedwojennej Polsce również w maju obchodzono Dzień Matki, a jego organizacją zajmował się wówczas PCK. Prawdopodobnie pierwszy raz świętowano w Krakowie w 1914 r. Od tamtego czasu Dzień Matki w naszym kraju każdego roku obchdzony jest 26 maja.

Pamiętajmy o naszych wspaniałych mamach nie tylko w dniu ich święta, ale każdego dnia!

Zobacz galerię zdjęć z EKO Kalendarza – kliknij

You are currently viewing Dziś Dzień Matki – jaka jest historia tego święta?