Stowarzyszenie Inżynierów, Techników, Mechaników Polskich jest organizacją twórczą o charakterze naukowo-technicznym, zrzeszającą inżynierów i techników mechaników wszystkich specjalności oraz zawodów pokrewnych.

Prezes – Krzysztof Anklewicz
Skarbnik – Jarosław Natanek

 


27.04.2016 r.

Najzdolniejsi uczniowie technikum (technik mechanik) i zasadniczej szkoły zawodowej (operator obrabiarek skrawających) 5 kwietnia rywalizowali w pierwszej edycji konkursu „TOP Mechanik-Operator”.Jego organizatorem byli  Fundacja ALAE- Skrzydła Rozwoju ze Świebodzic i Zespół Szkół Nr 5 w Wałbrzychu. Konkurs był zorganizowany oddzielnie dla każdego typu szkół: technikum (klasa I – poziom T1; klasy II-IV – poziom T2) i zasadniczej szkoły zawodowej (klasa I – poziom Z1, klasy II-III – poziom Z2). W konkursie wzięło udział 24 uczniów ze szkół z Wałbrzycha, Świdnicy, Bielawy, Dzierżoniowa i Kamiennej Góry. Uprzednio szkoły w pierwszym etapie konkursu wyłoniły 2-osobowe drużyny, które wykonywały podczas finału jedno zadanie mające charakter praktyczny

Zwycięskie NASZE drużyny:

– poziom T1 /kl. I Technikum

II miejsce – Dobrowolski Jakub i Spisak Michał

– poziom T2 /klasy II -IV Technikum/

II miejsce – Socha Patryk i Michałowski Maciej

– poziom Z2 /klasy II – III Zasadniczej Szkoły Zawodowej/

I miejsce – Zieliński Rafał i Zięba Szymon

Uroczystość wręczenia dyplomów oraz nagród odbyła się 13 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół Nr 5 w Wałbrzychu

11.04.2016 r. Uczniowie  Staatliche Berufsschule z Bad Kissingen  w Mechaniku

  W ramach międzynarodowej wymiany uczniowskiej (dofinansowanej  przez PWNM) od 2 do 9 kwietnia w naszej szkole gościło 12 uczniów wraz z opiekunami z Staatliche Berufsschule z Bad Kissingen.
Razem ze swoimi kolegami z Mechanika  uczniowie z Niemiec mieli możliwość poznania systemu kształcenia w naszej szkole, kultury i historii Dolnego Śląska. Program pobytu dopełniły 3 dniowe praktyki zawodowe, które odbyły się dzięki uprzejmości Dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego w obszarze mechaniki samochodowej i CNC. Wspólne praktyki w CKZ dały możliwość poznania przez uczniów z Niemiec sposobów i metod zdobywania praktycznej wiedzy ich kolegów z Mechanika. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu nauczycieli CKZ – Sławomira Józwickiego, Klaudiusza Koźlika oraz Andrzeja Godynia.
W programie pobytu znalazło się również zwiedzanie Świdnicy, Kościoła Pokoju, Wieży Ratuszowej oraz Jaskini Nietoperzy. W Krzyżowej odbyły się warsztaty językowe, które umożliwiły lepsze poznanie się uczniów i przełamały barierę językową. Uczniowie poznali historię rodziny von Moltke.  Wyjazd do Książa wraz z  polsko -niemiecką lekcją zamkowa powiązany był z wyjazdem do Osówki i zwiedzaniem sztolni. Całość zwieńczył wyjazd do Gross Rosen.
Rok 2016 jest dla PNWM czasem wyjątkowym, ponieważ obchodzi ćwierćwiecze swojego powstania. Z tej okazji, od 1 marca do 30 czerwca 2016 roku w Polsce i Niemczech, odbywa się kampania pod nazwą #2gether4more skierowana do uczestników polsko-niemieckich spotkań młodzieży. W  związku z tym  również ZSM postanowił wsiąść udział w tej akcji. Razem z uczniami z Niemiec udało się nam posprzątać cmentarz przy Kościele Pokoju.
Cały program zwieńczony został wyjazdem do Wrocławia. Swoją wizytę w tym mieście rozpoczęliśmy od wjazdu na Sky Tower. Widok zapierał dech w piersi.


8.04.2016 r. Zawodowcy w Bolonii

Rozpoczęliśmy miesięczne praktyki w Bolonii. Na miejsce zajechaliśmy w niedzielę (3.04), po zakwaterowaniu w campusie “Camplus Bononia” zwiedzaliśmy miasto i zjedliśmy powitalną kolację.

        Na drugi dzień odbyła się gra po mieście – otrzymaliśmy różne zadania, które miały nam pomóc w poznaniu centrum Bolonii i najciekawszych jego miejsc. Wtorek to już dla wielu z nas był pierwszym dniem pracy, do której udaliśmy się pod opieką przedstawicieli YouNetu. Niektórzy z nas zdążyli jeszcze zwiedzić malowniczo położone sanktuarium San Luca na obrzeżach miasta, do którego prowadzi ponad 600 schodów   Włoska piekna pogoda dopisuje. Pozdrawiamy


4.04.2016 r. MOTOR SHOW – POZNAŃ 2016

Po raz kolejny grupa 44 naszych uczniów wzięła udział w Targach Motoryzacyjnych Motor Show w Poznaniu. Uczniowie odwiedzili targi 01.04 2016 i nie był to Pryma Aprilis. Zwiedziliśmy cztery salony tematyczne (samochodowy, motocyklowy, caravaning, truck) na stoiskach 120 wystawców. Mogliśmy jako pierwsi oglądali europejską  premierę Hyundai Elantra.
Jest to czwarta pod względem wielkości impreza motoryzacyjna w Europie. Stanowi  świetną okazję, by przyjrzeć się nowościom na rynku. Nasi uczniowie -miłośnicy samochodów z pewnością nie wyszli zawiedzeni. Podczas wystawy oglądać można samochody wszystkich ważnych producentów, a swoje stoiska mają tu także producenci pojazdów z najwyższej półki, jak Rolls-Royce. Coś dla siebie znaleźli tu również miłośnicy motocykli i tuningu. Wiele wykładów i konkursów wzbogaciło wiedze naszych uczniów. I jak zawsze nie wrócili z pustymi rękami, lecz przywieźli pamiątki w postaci gadżetów, prospektów, katalogów,  czasopism itp.