REGULAMIN BIBLIOTEKI I CZYTELNI Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy
Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy jest interdyscyplinarną pracownią szkolną. Podstawowe zadania biblioteczne oraz bieżąca obsługa czytelników realizowane są za pomocą komputerowego systemu bibliotecznego MOL Optivum. Użytkownikami biblioteki szkolnej są: uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi.
- Ze zbiorów biblioteki i czytelni mogą korzystać uczniowie, słuchacze, nauczyciele, pracownicy szkoły.
- Godziny urzędowania biblioteki i czytelni podane są na drzwiach wejściowych.
- Książki można wypożyczać w czasie przerw międzylekcyjnych. Dopuszcza się wypożyczania książek w czasie trwania lekcji, jeżeli nikt nie korzysta z czytelni lub dostępu do komputerów.
- Czytelnik morze złożyć pisemne zapotrzebowanie na książki podając swoje imię i nazwisko (w przypadku ucznia i słuchacza również klasę) i odebrać je na ustalonej z nauczycielem biblioteki przerwie.
- Książki wolno wypożyczać jedynie na swoje nazwisko, za okazaniem legitymacji szkolnej (uczeń, słuchacz) lub dowodu tożsamości (nauczyciel, pracownik szkoły).
- Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki (w tym tylko jedną lekturę obowiązkową) na okres jednego miesiąca.
- Uczniowie i słuchacze przygotowujący się do konkursów mają prawo wypożyczenia większej liczby książek jednorazowo.
- Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, a wypożyczalnia nie ma na nią zamówień, może przed upływem terminu zwrotu prosić o jej prolongowanie.
- Czytelnik, który nie oddał książki w terminie nie może do czasu oddania książki korzystać z księgozbioru bibliotecznego.
- Czytelnik może zarezerwować książkę. Prośbę czytelnika o zarezerwowanie książki uwzględnia się w kolejności zamówień.
- Czytelnikom nie wolno samym brać książek z księgozbioru podręcznego.
- Książek wypożyczonych w bibliotece nie należy wypożyczać innym osobom.
- Książki i inne dokumenty należy szanować. Zauważone uszkodzenia zgłasza się bibliotekarzowi.
- Na dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego książki powinny być zwrócone do biblioteki.
- W przypadku ukończenia lub zmiany szkoły uczeń, a w przypadku zmiany pracy nauczyciel lub pracownik szkoły, zobowiązany jest rozliczyć się z biblioteką szkolną.
- Z czytelni można korzystać tylko w czasie trwających w szkole zajęć lekcyjnych, w obecności opiekuna.
- Osoba korzystająca z czytelni ma obowiązek dokonać w obecności opiekuna wpisu w dzienniku czytelni. Wpis powinien zawierać: datę, imię i nazwisko, klasę (uczeń, słuchacz), godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy, cel korzystania z czytelni i tytułu wykorzystywanych źródeł.
- W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki (innego dokumentu) należy ją odkupić bądź zwrócić inną o równej lub większej wartości, albo wpłacić jej równowartość w kasie szkoły po uzgodnieniu z bibliotekarzem. Do czasu uregulowania należności czytelnik jest zawieszony w prawach korzystania z biblioteki i czytelni.
- W bibliotece i czytelni obowiązuje przestrzeganie zasad kultury osobistej.
- Każdy czytelnik jest zobowiązany do zaznajomienia się z niniejszym regulaminem i do bezwzględnego przestrzegania go.
- Osoby nie stosujące się do przepisów regulaminu nie będą mogły korzystać z biblioteki i czytelni.
REGULAMIN CZYTELNI MULTIMEDIALNEJ Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy
- Z czytelni mogą korzystać uczniowie, słuchacze, nauczyciele, pracownicy szkoły.
- Z czytelni można korzystać tylko w czasie trwających w szkole zajęć lekcyjnych, w obecności opiekuna. Godziny urzędowania czytelni podane są na drzwiach wejściowych.
- Programy multimedialne można wypożyczać jedynie na swoje nazwisko, po zostawieniu legitymacji szkolnej (uczniowie i słuchacze) lub dowodu tożsamości (nauczyciele, pracownicy szkoły).
- Osoba korzystająca z czytelni ma obowiązek dokonać w obecności opiekuna wpisu w dzienniku znajdującym się przy danym stanowisku komputerowym. Wpis powinien zawierać: datę, imię i nazwisko, klasę (uczeń, słuchacz), godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy, cel korzystania z czytelni.
- Włączenie jakiegokolwiek urządzenia znajdującego się w czytelni lub zmiana istniejących połączeń może być dokonana tylko za zgodą opiekuna.
- Dołączenie i odłączenie dodatkowych urządzeń zewnętrznych może być przeprowadzone tylko z zgodą i w obecności opiekuna.
- Bezwzględnie zabronione jest samowolne zmienianie konfiguracji składników zestawu komputerowego i ustawień zainstalowanego w nim oprogramowania. Nie wolno niczego kasować z dysku twardego.
- Wszelkie prace porządkowe i konserwacyjne stanowiska komputerowego mogą być wykonywane tylko przez dyżurnego informatyka po wyłączeniu zasilania pracowni.
- Zabrania się samowolnego wyjmowania przewodu zasilającego zestaw komputerowy z gniazda ściennego.
- O ile opiekun nie poleci inaczej, po zakończeniu pracy na komputerze nie należy wyłączać jednostki centralnej komputera ani monitora. Przed wyłączeniem komputera należy zakończyć działania wszystkich programów.
- Po zakończonej pracy należy uporządkować stanowisko pracy, wyjąć nośniki danych ze wszystkich napędów oraz dosunąć krzesła i zgłosić zakończenie pracy opiekunowi.
- Opiekun ma obowiązek sprawdzić w obecności ucznia (słuchacza) stan zdawanego stanowiska komputerowego.
- Nie wolno opuścić stanowiska pracy bez zgody opiekuna.
- O każdym zaobserwowanym problemie sprzętowym lub systemowym korzystający z czytelni ma obowiązek niezwłocznie powiadomić opiekuna. Obowiązkiem opiekuna jest zabezpieczenie stanowiska i powiadomienie o zaistniałym fakcie dyżurnego informatyka.
- W czytelni należy przestrzegać zasad kultury osobistej.
- Za wszelkie szkody umyślnie wyrządzone w czytelni odpowiada materialnie użytkownik, a w przypadku ucznia jego rodzice.
- Osoby korzystające z czytelni zobowiązane są do zaznajomienia się z niniejszym regulaminem i jego bezwzględnego przestrzegania.
- Osoby nie stosujące się do przepisów regulaminu nie będą mogły korzystać z czytelni.