Z okazji Międzynarodowego Dnia Spedytora życzymy przyszłym i obecnym spedytorom czasu z gumy, niekończących się zleceń, krótkich tras z szybkimi kierowcami oraz stałego rozwoju przynoszącego realizację aspiracji zawodowych.

Spedytor – praca

Prawa i obowiązki spedytora są opisane w art. od 794. do 804. kodeksu cywilnego. Cytując pierwszy z nich: „Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.”.

Podobnie jak w transporcie, tak samo pracę i stanowisko spedytora można klasyfikować ze względu na różne rodzaje i obszary działania. Popularne są między innymi takie stanowiska jak spedytor lotniczy, spedytor morski. Inny też będzie zakres obowiązków spedytora międzynarodowego czy krajowego.

Na czym polega praca spedytora?

Innymi słowy, to na czym polega praca spedytora, można określić jako „opiekę nad przesyłką”, w trakcie jej drogi z punktu „A” do „B” i organizację wszelkich działań związanych z przewozem (najprostszym przykładem są działania związane z procedurą celną przy przewozie towarów, podpisywanie umów z kontrahentami itp.).

Praca w spedycji wymaga odpowiednich umiejętności. Znajomość języków pomoże w przypadku organizowania transportów międzynarodowych lub współpracy z międzynarodowymi klientami. Niezbędna jest też umiejętność logicznego myślenia, dobra organizacja pracy, zręczność w obsłudze urządzeń biurowych, często też odporność na stres i umiejętność działania pod presją czasu, podejmowania samodzielnych decyzji.

Spedytor – obowiązki

Jak wygląda zwykły dzień spedytora? Zlecenia zaczynają się od pierwszego kontaktu z klientem – przyjęciu zlecenia, rozeznaniu się w potrzebach kontrahenta i w możliwościach zorganizowania przesyłki. Od spedytora będzie wymagało się też optymalizacji łańcucha transportowego – negocjowania stawek, pilnowania budżetu, jak najlepszego wykorzystania zorganizowanych środków transportu. Obowiązki spedytora to też prowadzenie dokumentacji, rozliczanie zleceń i podpisywanie umów.

Kiedy ktoś obejmie stanowisko jako spedytor, praca będzie stawiała przed nim wiele różnorakich wyzwań. Elastyczność, działanie na kilku płaszczyznach jednocześnie, umiejętności organizacyjne i interpersonalne to cechy spedytora, które ułatwią mu wykonywanie powierzonych zadań.

Spedytor – jak nim zostać?

Wśród ogłoszeń o pracę nie ma wymagań co do wykształcenia kierunkowego. Jednak jeśli ktoś chce rozwijać swoje umiejętności właśnie w tym kierunku, ma do wyboru kilka ścieżek. Takie możliwości oferuje przede wszystkim technikum spedycyjne. Wyuczenie zawodu da już podstawy do podjęcia pracy.
Jeśli chodzi o uczelnie wyższe, to kierunki, które pomogą rozwinąć umiejętności i przygotować kandydata do pełnienia funkcji spedytora  to logistyka, zarządzanie, transport.

Żródło: https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/spedytor-na-czym-polega-praca,obowiazki,jak-zostac-spedytorem_pr-1930.html

 

You are currently viewing Dzień Spedytora – 23 maja