Środowisko naturalne nieustająco ulega zmianom. Część z nich trudno nam przewidzieć, ale na wiele mamy wpływ. Każdy z nas ma siłę i moc, by chronić środowisko.
Świadomość w tym obszarze jest coraz większa, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Podobno najtrudniej jest zacząć od siebie. Pamiętajmy, drobne kroki przynoszą największy efekt. Podpowiadamy jak zacząć, bo liczy się przede wszystkim „Taktyka małych zmian” (artykuł „Mazowsze.serce Polski”, numer 5/2019).

Pij wodę z kranu
W wielu miastach „kranówka” jest zdatna do picia, ale jeśli nie macie pewności co do jakości wody – można ją wcześniej przegotować lub użyć dzbanka z filtrem do jej oczyszczenia.

Kupuj produkty na wagę
Spróbuj kupować produkty pakowane w papierowe torby – kilogram ryżu jest w przeliczeniu tańszy niż ten porcjowany, a gotowany bez foliowego woreczka też inaczej smakuje. Wiele sklepów oferuje sprzedaż produktów sypkich na wagę, na dodatek pakuje je do pojemnika, który przynosisz ze sobą, np. szklanego słoika.

Używaj bawełnianych toreb na zakupy
Kupowanie za każdym razem foliówki lub plastikowej torby jest na szczęście coraz mniej popularne. To nie tylko troska o środowisko, ale również oszczędność. Proste wyliczenie – za torebkę plastikową płacimy 20 gr. Według danych UE średnio każdy zużywa jedną dziennie. Dla czteroosobowej rodziny własna siatka to oszczędność 292 zł rocznie.

Zmień jednorazowe na wielokrotnego użytku
Dla nas to zmiana nieodczuwalna: kupujemy napój i nie bierzemy plastikowej słomki. Da się pić prosto z kubka (!), a poza tym plastikowa rurka służy nam jedynie przez kilka minut. Ale, jeśli wziąć pod uwagę, że w samej tylko Polsce każdego dnia używa się 3 mln plastikowych słomek – zaczyna się robić poważnie.

Nie korzystaj ze słomek
Produkty z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, m.in. słomki, mieszadełka i plastikowe sztućce łącznie stanowią 70 proc. wszystkich odpadów, które zaśmiecają plaże i oceany. Alternatywą jest metalowa rurka do picia, wielokrotnego użytku, lub… własny kubek!

Noś ze sobą kubek lub butelkę na wodę
W większości kawiarni istnieje możliwość przygotowania napoju w kubku klienta, niektóre oferują nawet niewielką zniżkę przy takiej opcji. Butelka z filtrem, którą masz cały dzień przy sobie, wymaga tylko jednego działania – ponownego napełnienia wodą z kranu.

Kupuj mydło w kostce
Jego płynną wersję, zapakowaną w plastikową butelkę, dużo szybciej zużywamy, a poza tym jest droższe i mniej wydajne. A mydło w tradycyjnej formie coraz częściej jest pakowane w papier, nie w plastikową owijkę.

„Weź, jeśli potrzebujesz”
Przynieś do pracy, ulubionej kawiarni czy domu kultury pudełko, oznacz je jako Mobilny Givebox i włóż tam swój kolejny nieużywany kubek, obejrzany film na dvd czy książki, z których wyrosło twoje dziecko. To doskonały sposób na niekłopotliwą wymianę rzeczy, które mogą posłużyć innym. Zamiast kupować kolejną rzecz – zajrzyj do giveboxa!

Nie spalaj śmieci, segreguj odpady
Każdy z nas ma wpływ na to, czy Ziemia za 50 lat nadal będzie bezpiecznym miejscem. To zależy od naszych decyzji. Nawet pozornie tak mało ważnych, jak wyrzucanie i spalanie śmieci. Samorząd Mazowsza aktywizuje społeczność lokalną na rzecz gospodarowania odpadami w sposób przyjazny środowisku, także młodzież, organizując m.in. ekokonkursy dotyczące recyklingu, surowców wtórnych, prawidłowego i bezpiecznego postępowania z odpadami sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Dbaj o drzewa
Lasy, parki to zielone płuca miast. Poprawiają jakość powietrza, które często m.in. przez smog, jest mocno zanieczyszczone. Warto zwracać uwagę na wycinkę drzew i dbać o nowe nasadzenia.

Nie marnuj jedzenia
Polacy marnują go wyjątkowo dużo – 247 kg rocznie na osobę (to 5. miejsce w Unii Europejskiej wśród najbardziej rozrzutnych). Jeśli masz go za dużo – podziel się z innymi.

Kupuj lokalne, sezonowe produkty
One często są dostępne blisko nas. Są smaczne i jeśli produkowane są w naturalny sposób, to także pozbawione są sztucznych dodatków, a co za tym idzie – bezpieczne. Ogranicz zakupy w supermarkecie – tam większość rzeczy jest sprowadzanych z daleka, a do tego w opakowaniach, które często mają wiele warstw (na przykład foliowych).

Wyłączaj wszystkie urządzenia, których akurat nie używasz
Nie pozostawiaj sprzętu RTV w trybie czuwania (stand-by). Tracisz energię i pieniądze. To samo dotyczy zapalonego światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz czy ładowarki do telefonu albo laptopa zostawionej w kontakcie.

To były przykłady kilku prostych kroków, jest ich znacznie więcej. Niemniej już dziś zastanów się, co możesz zrobić, by chronić środowisko i naszą planetę, także dla przyszłych pokoleń.

You are currently viewing Światowy Dzień Ochrony Środowiska