Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, obchodzony co roku 12 maja, ma na celu przede wszystkim ukazanie, jak niezwykłym i wymagającym zawodem jest pielęgniarstwo oraz z czym wiąże się jego podejmowanie.

Dlaczego Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek obchodzony jest 12 maja?

Tego dnia święto pielęgniarek obchodzi się na całym świecie – i nie został on wybrany przypadkowo, ponieważ 12 maja 1820 roku urodziła się Florence Nightingale, uznawana powszechnie za twórczynię pielęgniarstwa. W trakcie wykonywania zawodu na potrzeby pracy swojej i przyszłych pokoleń opracowała teorię pielęgnowania pacjentów, a także zapoczątkowała profilaktykę chorób zakaźnych.

Dziś jej imieniem nazywane jest nazywane jest najwyższe odznaczenie dla pielęgniarek – Medal Florence Nightingale, ustanowiony przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża w 1912 roku.

Co stanowi symbole pielęgniarstwa?

Za uniwersalny symbol pielęgniarstwa uznaje się białe serce na granatowym tle, które przypominać ma o ich opiekuńczości, wiedzy, humanitaryzmie oraz duchowości. Ponadto biel serca reprezentuje pielęgniarską akceptację wszystkich ludzi – niezależnie od ich płci, rasy, wieku, narodowości czy wyznania.

Nieodzownym symbolem pielęgniarek na całym świecie jest również czepek, który prawdopodobnie nawiązuje do starego zwyczaju nakrywania głowy przez kobiety. Ma on charakter zarówno symboliczny – oznaczający pokorę i gotowość do pomocy innym ludziom – jak i funkcjonalny, jako ochrona dla włosów.

Kto reprezentuje pielęgniarki na świecie?

Pierwszą ogólnoświatową organizacją, która pochyliła się nad problemami i potrzebami pielęgniarstwa, jest utworzona w 1899 roku Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ang. International Council of Nurses, ICN). W roku 1953 stworzyła ona pionierski kodeks dla pielęgniarek, który od tamtego czasu przeszedł już wiele nowelizacji. Obecnie ICN skupia 123 krajowych organizacji pielęgniarskich, w tym polskich. Głównym celem Rady jest zapewnienie wysokiej jakości opieki pielęgniarskiej oraz udział w tworzeniu światowej polityki dotyczącej ochrony zdrowia.

 

Z okazji tego święta w poniższym linku znajdziecie więcej ciekawostek na temat pielęgniarek – ich historii, symboli oraz warunków pracy w Polsce:

https://everethnews.pl/newsy/miedzynarodowy-dzien-pielegniarek-przedstawiamy-10-ciekawostek-na-temat-pielegniarstwa/

 

You are currently viewing Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek