Cztery Żywioły Słowa to wydarzenie literackie mające na celu ukazanie poprzez słowo — pisane, czytane, mówione — związków literatury z innymi dziedzinami sztuki, ich wzajemnych wpływów i inspiracji, które angażuje różne środowiska artystyczne.

W tym roku postaraliśmy się znaleźć dla Żywiołów nową formułę, w ramach której nie rezygnując z ich założeń i realizując zaplanowaną misję, w bezpiecznych warunkach będziemy mogli opowiadać o literaturze i jej rozmaitych kontekstach.

Zapraszamy na wydarzenia on-line.

 

„Dyktanda czyli w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia — dziś Michała — uczył pisać bez błędów”

„Dyktanda…” to zbiorek utworów Stanisława Lema, który powstał w roku 1970 jako pomoc w nauce ortografii sporządzona dla siostrzeńca żony pisarza, Michała Zycha. Dyktanda, wydane po raz pierwszy w roku 2001 ze starego brulionu, są pełne absurdalnego dowcipu, stanowią też erupcję fantastycznej, czasem okrutnej wyobraźni i można je porównać z rysunkami i tekstami klasyka czarnego humoru, Rolanda Topora.

Dyktanda przeczytają aktorzy związani ze Świdnicą:

ESKIMOSI — Oskar Hamerski /23.11.2020/

GRZYBY — Konrad Marszałek /24.11.2020/

DENTYŚCI — Natalia Sierzputowska /25.11.2020/

ROLNICY — Mateusz Baran /26.11.2020/

PADALEC — Juliusz Chrząstowski /27.11.2020/

Codziennie o godz. 11.00 dyktanda będą udostępnianie na stronach www.czteryzywiolyslowa.pl, www.sok.com.pl, portalu Facebook oraz na kanale YouTube Świdnickiego Ośrodka Kultury.

 

„Literacko z…

— Robertem Kaśkowem /23.11.2020/

— Aleksandrą Kulak /24.11.2020/

— Krzysztofem Frączkiem /25.11.2020/

— Mariolą Mackiewicz /26.11.2020/

Zaproszone osoby opowiedzą o wybranych przez siebie książkach, a także zaprezentują własne oryginalne sposoby czytania lektur oraz wskażą, jak literatura łączy się z życiem i odnosi się do naszych doświadczeń.

 Codziennie o godz. 17.00 rozmowy będą udostępnianie na stronach www.czteryzywiolyslowa.pl, www.sok.com.pl, portalu Facebook oraz na kanale YouTube Świdnickiego Ośrodka Kultury

 

Ćwiczenia z tłumaczenia

to propozycja dla wszystkich, którzy ciekawi są kulisów warsztatu tłumacza literatury, lub uczą się języka francuskiego. Na przykładzie szalonej powieści „Zazi w metrze” Raymonda Queneau i jej polskich wcieleń Krzysztof Dix opowie o specyfice przekładania literatury pięknej i rodzajach problemów, z jakimi tłumacz musi mierzyć się w swojej pracy.

 27 listopada o godz. 17.00 lekcja zostanie udostępniona na stronach www.czteryzywiolyslowa.pl, www.sok.com.pl, portalu Facebook oraz na kanale YouTube Świdnickiego Ośrodka Kultury.

 

Plenerowa wystawa „Poezja rzeczywistości” — świdnicki Rynek

Wulgarny napis, polityczne hasło, wyzwisko, zawieszone w próżni domysłu pojedyncze słowo, jakaś absurdalna myśl — widzimy je wszędzie dokoła nas, raz na jakimś fragmencie muru, który ostał się przed wyburzeniem, raz na kolejowym wiadukcie, raz na świeżo odrestaurowanym zabytku. Drażnią, irytują, będąc zwykle produktem bezmyślnego wandalizmu. Niekiedy jednak zaskakują niespodziewaną oryginalnością i pomysłowością, a czasami, zupełnie przypadkowo, z ich zestawienia w przestrzeni rodzą się nowe, niezamierzone, zaskakujące treści. Paweł Buczma wychwycił je i połączył, pokazując na swoich fotografiach, że „poezja rzeczywistości” potrafi odsłonić się przed nami w najbardziej zaskakujących miejscach.

 

Festiwalowy Konkurs Wiersza Obrazkowego 

 Rozstrzygnięcie 28 listopada 2020 o godz.11.00 na stronach www.czteryzywiolyslowa.pl, www.sok.com.pl, portalu Facebook oraz na kanale YouTube Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Regulamin na stronach www.czteryzywiolyslowa.pl i www.sok.com.pl.

ZACHĘCAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W WYDARZENIACH

You are currently viewing CZTERY ŻYWIOY SŁOWA — on-line