W dniach 01.12.2019-07.12.2019  grupa 13.  uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy wraz
z opiekunami panią Jolantą Sajdak oraz panią Aleksandrą Warchałą gościli w partnerskiej szkole Berufskolleg für Technik und Gestaltung w Gelsenkirchen. Partnerstwo szkół trwa od lutego 2010 roku i w tym roku w ramach 10. Jubileuszu Współpracy obie szkoły podpisały porozumienie dotyczące Wymiany uczniowskiej na kolejne lata.

W ramach programu projektu finansowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie młodzież z Mechanika kształcąca się w zawodach: programista i mechatronik odbyła 2 dniowe praktyki na maszynach CNC, gościła z wizytą u pani Burmistrz, która opowiedziała o sytuacji ekonomicznej miasta, projektach prowadzonych przez ratusz
ał w wiele atrakcji: zwiedzanie Stadionu Schalke 04, udział w Targach Motoryzacyjnych w Essen, Zwiedzanie Katedry Kolońskiej czy uroczego miasteczka Hattingen z przepięknym Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. Uczniowie ze Świdnicy mięli możliwość nie tylko doskonalenia swoich umiejętności językowych, ale również poznania systemu szkolnego w Niemczech, zwyczajów, tradycji i kultury Zagłębia Rury oraz życia codziennego Niemców. Jedną z tych tradycji jest Advent przeżywany w gronie przyjaciół, po pracy przy “Glühweine”, przepięknie udekorowane okna oraz Jarmarki Bożonarodzeniowe. Wieczorami uczniowie mogli zregenerować siły na basenie. Tydzień szybko minął, a przyszli programiści i mechatronicy pełni wrażeń, przeżyć,
z nowym bagażem doświadczeń wrócili do Świdnicy.

Koordynatorem projektu ze strony polskiej jest Jolanta Sajdak, a ze strony niemieckiej Christoph Hense.

You are currently viewing Uczniowie z Mechanika na wymianie uczniowskiej w Gelsenkirchen