Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie. Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów.

Korzyści z zaprzestania palenia papierosów:
⦁ Zdrowotne
Osoby decydujące się na zaprzestanie palenia powinny wiedzieć, że po zaprzestaniu dochodzi do wielu korzystnych dla organizmu zmian i tak, po upływie:
⦁ 20 minut – ciśnienie i tętno powracają do normy,
⦁ 8 godzin – poziom tlenu we krwi wraca do normy, a tlenku węgla (czadu) zmniejsza się o połowę;
⦁ 1 dnia – płuca rozpoczynają usuwanie śluzu;
⦁ 48 godzin powraca do normy zmysł smaku i zapachu.
⦁ w ciągu 24 godzin zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca.
⦁ w ciągu 3 dni – poprawia się wydolność oddechowa;
⦁ od 2-12 tygodni – poprawia się wydolność krążenia, a wydolność płuc wzrasta nawet o 30%; Zwiększa         się wydolność fizyczna
⦁ od 3-9 miesięcy – ustępuje kaszel, duszność, zadyszka i trudności z oddychaniem, rozpoczyna się                 regeneracja rzęsek, które pomagają oczyścić oskrzela i chronią przed infekcjami;
⦁ po 1 roku o 50% zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca.
⦁ po 5 latach o 50% zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy ustnej, przełyku i             krtani. W dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
⦁ po 10 latach ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną jest podobne jak u osoby nigdy                         niepalącej. Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek           nadal zmniejsza się.
⦁ po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej.

  ⦁ Ekologiczne
9 milionów tytoniowych “kominów” produkuje codziennie w naszych domach i zakładach pracy chmury dymu. Rocznie tworzą one chmurę dymu z 90 miliardów papierosów. Każdy palacz zanieczyszcza środowisko, w którym przebywa. Jeśli rzucisz palenie, przestaniesz zanieczyszczać środowisko.

⦁ Finansowe
Jeśli paliłeś paczkę papierosów dziennie ( ok 15 zł), a dziś rzuciłeś palenie, zobacz ile zaoszczędzisz po kilku lub kilkunastu latach.

⦁ Moralne
Jedna paczka papierosów wypalana dziennie to 10 milionów dodatkowych uderzeń serca na minutę. Jeden papieros przyspiesza tętno o 10 uderzeń serca na minutę i to działanie utrzymuje się aż przez 15 minut. Wypalenie jednego papierosa przez kobietę ciężarną powoduje przyspieszenie akcji serca płodu o 39 uderzeń na minutę. Przyspieszenie akcji serca płodu występuje w 8 -12 minut po zgaszeniu papierosa przez matkę. Nałogowe palenie papierosów jest w wielu przypadkach przyczyną przedwczesnych porodów (od 32 do 36 tygodnia zamiast w 38), a także zmniejszenia wagi urodzeniowej noworodka i jego długości.

    ⦁ Estetyczne
Świeży oddech, lepszy wygląd – cera odmłodnieje. Pierwsze korzyści zauważysz błyskawicznie: już po kilku tygodniach pożegnasz się z poszarzałym kolorytem skóry. Po 6 tygodniach abstynencji odzyska różowawy odcień, bo stopniowo uwolni się od toksyn. Wolna od zanieczyszczeń skóra będzie też lepiej wchłaniała wszelkie kremy i preparaty odżywcze. Im częściej teraz będziesz nakładać na twarz maseczki regenerujące, tym szybciej odzyskasz młodszy wygląd, włosy odzyskają blask, stopniowo poprawi się przepływ krwi przez drobne naczynia, czyli włośniczki. Twarz nabierze łagodniejszego wyglądu, a zmarszczki, zwłaszcza te nad górną wargą (nazywane zmarszczkami palacza), powoli będą się zmniejszać.

⦁ Wyższa samoocena wynikająca z nieulegania presji,

⦁ Dobry przykład dla innych

⦁ Oszczędność czasu – wypalenie 1 paczki papierosów to ok. 3,5 godziny

Dym tytoniowy jest trujący
Spalanie w wysokiej temperaturze tytoniu w „papierowej koszulce” jest procesem chemicznym. W wyniku tego procesu powstaje wiele groźnych trucizn. Dym tytoniowy składa się z prawie 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze. Wszystkie one są wprowadzane do organizmu palacza; ale także do organizmu wszystkich, którzy przebywają w otoczeniu osoby palącej papierosy.

Źródło: https://www.psse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/885-swiatowy-dzien-bez-tyton

You are currently viewing Światowy Dzień bez Tytoniu.