Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. Jak przypomniano, przypada wówczas 100. rocznica urodzin (16 maja 1920r.) i 35. rocznica śmierci (19 marca 1985 r.)  “wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty” i Sejm “w uznaniu wielkich zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd”.

“Leopold Tyrmand, autor kultowej powieści »Zły« i bezkompromisowego »Dziennika 1954« był jednym z najbardziej oryginalnych prozaików polskich drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną” – napisano w uchwale, którą przed głosowaniem odczytał marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Przytoczono w niej słowa pisarza: “Nie pójdę na żadną służebność myśli, sumienia i egzystencji, nie poprawię sobie niczego w życiu za cenę tego, w co wierzę, co zdaje mi się słuszne i godne mej lojalności”. “Te słowa, notowane do szuflady w czarną stalinowską noc, można uznać za życiowe credo Pisarza. Zbigniew Herbert pisał: »Na jego postawie moralnej wzorowałem się i naprawdę nie wiem, czy przeżyłbym bez niego te ciemne czasy«” – podkreślono.

Jak zaznaczono, pisarstwo Tyrmanda i jego postawa stanowiły wyzwanie rzucone ideologom nowego ustroju. “Był on nie tylko bezlitosnym krytykiem komunizmu, lecz także arbitrem warszawskiej elegancji, znawcą i namiętnym propagatorem zakazanego w czasach stalinowskich jazzu. »Nikt, kto skłonny jest walczyć o godność własną i chce pozostać w zgodzie z własnym sumieniem, nie zgodzi się na to, żeby nazywać dzień nocą, ciemnotę kulturą, zbrodnię przyzwoitością, niewolę wolnością – na mocy dekretu komunistycznych władców« – pisał” – głosi uchwała.

W połowie lat 60. Tyrmand zdecydował się na emigrację. “Zza oceanu celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkową i Wschodnią. W pamflecie »Cywilizacja komunizmu« uznał ten ustrój za najgorszą plagę, jaka spotkała ludzkość. W epoce kontrkultury i młodzieżowego buntu Tyrmand był ważnym głosem amerykańskiego konserwatyzmu. »Pozostawił miłośnikom wolności na całym świecie wspaniałe dziedzictwo« – napisał po Jego śmierci prezydent Ronald Reagan” – dodano w uchwale.

Źródło:

https://kultura.onet.pl/wiadomosci/sejm-ustanowil-rok-2020-rokiem-leopolda-tyrmanda/8et5l7x?utm_source=kultura.onet.pl_viasg_kultura&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

Biblioteka szkolna zachęca do wysłuchania cyklu audycji Polskiego Radia „Finezje literackie”, które poświęcone są Leopoldowi Tyrmandowi.

W poszczególnych odcinkach poznamy życie i twórczość pisarza słuchając fragmentów jego wypowiedzi, czytanych fragmentów jego utworów oraz komentarzy krytyków filmowych, publicystów , pisarzy i popularyzatorów jazzu.

Link do audycji:

https://ninateka.pl/audio/leopold-tyrmand-finezje-literackie-1-5

You are currently viewing Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda