Wielkanoc obchodzi się na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Poprzedza ją 40-dniowy post i Triduum Paschalne, w czasie którego wspomina się wydarzenia czasu przed Niedzielą Zmartwychwstania. Wielkanoc jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i wiążą się nią liczne tradycje ludowe.

Jest to równocześnie najstarsze święto chrześcijańskie. Początkowo obchodzono je w ramach żydowskiej Paschy. Później, gdy młody Kościół oddzielił się od Synagogi, Wielkanoc zyskała odrębne obchody, które ewoluowały na przestrzeni wieków.

Zgodnie z opisem ewangelicznym, Wielkanoc wypada dwa dni po rozpoczęciu żydowskich świąt paschalnych, w czasie których zmarł Jezus. W chrześcijaństwie Wielkanoc obchodzi się zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Ustalenie to wynika z chęci pogodzenia tradycyjnego hebrajskiego kalendarza lunarno-solarnego z używanym we wczesnym Kościele kalendarzem juliańskim.

Współcześnie Wielkanoc łączy się z wieloma tradycjami i zwyczajami ludowymi. Wciąż żywe są śniadania wielkanocne. Tworzy się pisanki, święci pokarmy i tworzy piękne wielkanocne palmy. Nie maleje popularność śmigusa-dyngusa, Emaus i krakowskiej Rękawki.

Źródło: https://wiadomosci.onet.pl/wielkanoc

Przepiękne stare kartki potrafią oddać atmosferę świąt. Zapraszamy na wirtualną wystawę pocztówek przedwojennych dostępnych w serwisie polona.pl

Kartki Wielkanocne – zobacz więcej