Twórcy literatury 3 marca obchodzą Międzynarodowy Dzień Pisarzy.
Pierwsze wzmianki o obchodach to rok 1984, kiedy to członkowie PEN Club – Międzynarodowego Stowarzyszenia Pisarzy – chcieli uczcić swą pracę i trud.
Historia tego święta sięga lat 20 –tych XX wieku, kiedy powstał PEN. Jest to skrót skrywający słowa: poeta, eseista, nowelista.
W Polsce działalność PEN zawdzięczamy Stefanowi Żeromskiemu, który w 1925 roku powołał go do życia. Poetyckie stowarzyszenia na początku działały we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych z biegiem lat PEN miał swoich przedstawicieli w większości państw.
Ciężkie lata wojenne nie zakłóciły działalności- członkowie wydawali broszury, książki pracując w podziemiu, rozszerzając polską literaturę również na emigracji.
Rozkwit PEN to lata 40 – prezesem zostaje Jan Parandowski opierający się na pomocnej dłoni Mari Dąbrowskiej oraz Jarosława Iwaszkiewicza i Michała Rusinka.
W chwili obecnej prezesem PEN Club Polska jest Adam Pomorski a honory pełnił Władysław Bartoszewski aż do śmierci w 2015 roku.

Od początku głównym celem stowarzyszenia jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie. Kieruje się zasadą, że literatura spełnia istotną rolę w rozwoju współpracy międzynarodowej. Jest to organizacja niepolityczna i pozarządowa, związana z UNESCO oraz Komisją Ekonomiczno-Społeczną Narodów Zjednoczonych.

PEN Club składa się z oddziałów lokalnych, które reprezentują swoich członków, nie kraje. Członkostwo dostępne jest dla wszystkich wykwalifikowanych pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy, historyków oraz wszystkich zaangażowanych na polu literatury niezależnie od narodowości, rasy czy religii. Każdy z członków musi podpisać regulamin PEN Clubu i tym samym go zaakceptować.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/aktualnosci/8403/miedzynarodowy-dzien-pisarza

 

Współcześnie wielu pisarzy za pośrednictwem mediów społecznościowych dzieli się z czytelnikami szczegółami dotyczącymi swojej pracy. Często też zawierają oni w swoich publikacjach refleksje dotyczące pisarstwa. Oto najciekawsze cytaty o pisaniu książek… i o samych pisarzach.

 

W końcu nie jest wielkim sekretem ani literackim, ani egzystencjalnym fakt, iż mówić umieją wszyscy, natomiast zapisać swe mówienie mało kto potrafi.

Jerzy Pilch„Pod Mocnym Aniołem”

 

U mnie jest blisko z serca do papieru.

Agnieszka Osiecka„Rozmowy w tańcu”                  

 

Radość pisania.
Możność utrwalania.
Zemsta ręki śmiertelnej.

Wisława Szymborska„Widok z ziarnkiem piasku. 102 wiersze”

 

Wiesz jacy są pisarze. Tworzą siebie, kiedy tworzą swoje dzieła. A może tworzą dzieła, aby stworzyć siebie.

Orson Scott Card„Dzieci umysłu”

 

Pisarz powinien obserwować, obserwować i obserwować, a ocenę odłożyć na jak najpóźniej.

Haruki Murakami„Ślepa wierzba i śpiąca kobieta”

 

Książki warto pisać tylko wtedy, jeśli przekroczy się ostatnią granicę wstydu; pisanie jest rzeczą bardziej intymną od łóżka; przynajmniej dla mnie.

Marek Hłasko, „Piękni dwudziestoletni”

 

Oto są żelazne pewniki w życiu pisarza: powtarzalna nuda i brak akcji. Wszystko, co najciekawsze, pochodzi spoza fabuły.

Jacek Dukaj„Science Fiction”

 

Więc skąd się bierze fantastyczne pomysły? Kradnie się je. Kradnie się z rzeczywistości, która na ogół prześciga fantazję.

Terry Pratchett„Kiksy klawiatury”

 

Pisanie wierszy jest w samej rzeczy perwersją. A radość pisania – nader perwersyjną przyjemnością.

Stanisław Barańczak„Tablica z Macondo. Osiemnaście  prób  wytłumaczenia,  po co i dlaczego się pisze”

 

Źródło: https://lubimyczytac.pl/aktualnosci/13530/miedzynarodowy-dzien-pisarzy-i-pisarek-cytaty-o-pisaniu-ksiazek

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy przeprowadzono wywiad ze świdnickim pisarzem powieści kryminalnych –  Wojciechem Korycińskim. Dowiemy się z niego nie tylko tego, że każdy może nauczyć się dobrze pisać, ale również jakie błędy najczęściej popełniają młodzi debiutanci. Zapraszamy, kliknijcie w link:

http://naszaswidnica.pl/2013/03/dzien-pisarza-czyli-wywiad-z-wojciechem-korycinskim/

 

You are currently viewing Międzynarodowy Dzień Pisarzy