Każdego roku 2 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Celem tego dnia jest rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Dzień ten ma także zwrócić uwagę dorosłych na wartość książek w rozwoju młodego pokolenia. Święto zostało ustanowione w 1967 roku w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena

Twórczość Christiana Andersena jest interesująca zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Zawiera ponadczasowe treści i co najważniejsze, przekazuje egzystencjalną prawdę o człowieku i świecie. Jego baśnie od pokoleń wzruszają, także bawią i uczą dzieci na całym świecie.
Książki, które bez mała zostały przetłumaczone na prawie wszystkie języki świata, zabierają czytelników w magiczną podróż pełną czarów i bajkowych postaci. Nie mały wpływ na popularność baśni mają również ilustracje wykonywane przez znanych rysowników.

„Kiedy ćwiczysz na boisku

To masz siłę ciała w zysku

Gdy zagadki rozwiązujesz

Wtedy umysł swój trenujesz!”

 

Zagadki nie tylko bawią, ale przyczyniają się do poznawania i rozszerzania wiadomości, zaciekawiają, skłaniają do obserwacji otaczającego świata, rozwijają umiejętności twórcze. Przyczyniają się do kształtowania prawie wszystkich operacji myślowych (analiza, synteza, porównywanie, klasyfikowanie, uogólnianie),  także pamięci, uwagi, spostrzegawczości i wyobraźni. Kształtują procesy motywacji i emocji u dzieci. Odgadywanie ich sprawia wiele radości, przyjemności i satysfakcji niezależnie od wieku. Zachęcamy do rozwiązywania zagadek.

Nawiązując do Dnia Książki dla Dzieci poniżej zamieszczamy przykładowe proste zagadki, dzięki którym wrócicie do bajek i baśni zasłyszanych w dzieciństwie.

Nieraz w bajkach widziałem                                                                                                                                                                  i zwiedzałem go w snach,                                                                                                                                                                      ale prawdę Ci powiem:                                                                                                                                                               częściej widzę go w drzwiach.

Fala wiślana pluskiem ją sławi.                                                                                                                                                  Tarczą i mieczem broni Warszawy.

Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka,                                                                                                                              którzy w lesie spotkali                                                                                                                                                                  chatkę zrobioną z pierniczka?

Jaka to dzieweczka ma roboty wiele,                                                                                                                                                  a na pięknym balu gubi pantofelek?

Jakie to zwierze z bajek ma takie zwyczaje:                                                                                                                                  gdy chce połknąć wnuczkę, to babcię udaje?

Łatwo mnie poznacie, gdy wspomnicie bajkę.                                                                                                                Chodziłem tam w butach i paliłem fajkę.

Kto mieszkał w jamie tuż nad Wisłą                                                                                                                                                    i zionął ogniem jak ognisko.

Jaka osoba z dawnych bajek                                                                                                                                                                 z miotłą się wcale nie rozstaje?

Kto listy pisać chciał drobnym maczkiem                                                                                                                                           i po to kupił raz maczku paczkę?

To bardzo znany miś,
którego przyjacielem jest chłopiec – Krzyś.
Czerwony kubraczek, wesoła mina,
od zjedzenia miodu każdy dzień zaczyna.

Jeżeli chciałbyś zwiększyć poziom trudności zachęcamy do zajrzenia na strony z zagadkami logicznymi. Linki poniżej:                                                                                                                                                                 https://genialne.pl/zagadki-logiczne/                                                                                                                          https://samequizy.pl/czy-rozwiazesz-12-zagadek-od-czlowieka-zagadki/

Nauczyciele bibliotekarze

You are currently viewing Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci