Okazuje się, że znalezienie najdłuższego polskiego słowa jest nie lada wyzwaniem, ponieważ wątpliwości mają nawet najznamienitsi językoznawcy. W związku z tym listy najdłuższych polskich słów są raczej umowne i subiektywne.

Są oczywiście słowa, które można wydłużać niemal w nieskończoność, np. praprapraprapra… babka oraz liczebniki, dlatego zostały one pominięte w poniższym zestawieniu.

Przedstawiamy kilka najdłuższych polskich słów:

  • Konstantynopolitańczykowianeczka – ten wyraz jest przez wiele osób uznawany za najdłuższe polskie słowo. Jednak co do tego, czy można je w ogóle uznać za polski wyraz, ma wątpliwości sam profesor Bańko1 i nie daje jednoznacznej odpowiedzi.
  • Pięćdziesięciogroszówka – jeśli ktoś nie uznaje wyrazu z pierwszego miejsca listy za najdłuższy, to w tym przypadku nie powinien mieć żadnych wątpliwości. Pięćdziesięciogroszówka to dwudziestotrzyliterowy pełnoprawny polski wyraz. Jest to prawdopodobnie najdłuższe słowo notowane w słownikach (dotąd nie zostało obalone).
  • Dźwiękonaśladownictwo – to oddawanie brzmienia jakiegoś zjawiska za pomocą wyrazu, jest to częsty zabieg w poezji.
  • Europarlamentarzysta – choć ten wyraz pojawił się w naszym języku dosyć niedawno, zdecydowanie zasługuje na miejsce w rankingu.
  • Niepodległościowiec – wyraz szczególnie często używany w mediach podczas licznych obchodów świąt narodowych.
  • Antropomorfizacja – ten długi wyraz oznacza nadawanie cech ludzkich przedmiotom, zwierzętom, roślinom etc.
  • Wyselekcjonowany – wyraz używany głównie przez supermarkety, które sprzedają jedynie wyselekcjonowane warzywa i owoce, zamiast zwyczajnie wybranych.

 

W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego zapraszamy do udziału w konkursie.

Ułóżcie jak najwięcej wyrazów z liter znajdujących się w wyrazie WYSELEKCJONOWANY.

Podpisane odpowiedzi prosimy dostarczyć do biblioteki lub przesłać na maila biblioteki:

bib_zsm@o2.pl do końca dzisiejszego dnia.

 

Źródło:

You are currently viewing Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – KONKURS