Boże Narodzenie i Wigilia to dni, na które zawsze czekamy. Kojarzą nam się z czasem spędzanym z rodziną, stołem uginającym się od świątecznych potraw i prezentami. Święta to tradycja, którą każdy celebruje na swój własny sposób i wykorzystuje swoje ulubione rodzinne tradycje. Postanowiliśmy sprawdzić, jak Święto Bożego Narodzenia jest obchodzone w innych krajach. Zaciekawieni? Zapraszamy do lektury.

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia – tradycje na Świecie

Zobaczmy zatem co ląduje na stołach w innych krajach, czy pojawia się Mikołaj, jakie dekoracje dominują. Ogólne spojrzenie na to jak Świat (głównie katolicki) celebruje narodziny Jezusa.

Święta w Argentynie – późne celebrowanie przy grillu

Zastanawia Was jak wygląda celebracja w Ameryce Południowej? Otóż kolacja wigilijna rozpoczyna się bardzo późno bo o 22/23. Argentyńczycy często kolację spożywają przy grillu w ogrodzie. W Argentynie nikt nie pości, mając tak doskonałe steki to idealne danie żeby właśnie nim celebrować narodziny. Na wigilijnym stole spotkacie również indyka, sałatki, faszerowane pomidory, świąteczny chleb czy np. (w Północnych rejonach kraju) pieczoną kozę. Na deser z kolei puddingi i moje ulubione świąteczne Panetone. O Północy następuje krótka przerwa w Święcie na puszczenie w niebo milionów pesos, w postaci fajerwerków. Sporo Argentyńczyków zamiast sztucznych ogni wybiera papierowe lampiony, które wypuszcza po obiedzie.

Święta w Armenii – prawosławne Boże Narodzenie

Kraje prawosławne, leżące na Wschód od naszej granicy, obchodzą wszystkie Święta 13 dni później. W ich kalendarzu religijnym Boże Narodzenie wypadnie w Trzech Króli (6.01). Bardzo dużo mieszkańców Armenii na tydzień przed postem nic nie je… Po takim poszczeniu żołądki są powoli przystosowywane do ucztowania. Jedzenie zaczyna się od zupy pszennej, jogurtów, ryżu, neviku czy ryb. Z kolei desery zawierają dużą liczbę suszonych owoców i orzechów. Prezenty w Armenii dawane są w Sylwestra przez Mikołaja Gaghant Baba. Boże Narodzenie jest traktowane jako święto religijne, którego nie powinno się zakłócać prezentami.

Święta w Japonii – kurczak w fastfood

Idziemy jeszcze dalej na wschód i tak trafiamy do Japonii? Zdziwieni? Ja też, głównie dlatego, że w Japonii liczba Chrześcijan jest na poziomie około 1,5% populacji, a 57% obywateli nie utożsamia się z żadna religią, z kolei ponad 1/3 z buddyzmem. Jednak kwestie religijne nie przeszkadzają Japończykom w świętowaniu. Łącznie z tym, że w niektórych szkołach jest to dzień wolny od nauki. Celebrują oni głównie Wigilię, jednak mają do niej podejście, jak do Walentynek. Ten dzień pary spędzają ze sobą czas i obdarowują się wzajemnie prezentami.

W Japonii powstała tradycja jedzenia w Wigilię kurczaka w fastfoodzie. Ruch jest w nich tak duży, że można składać zamówienia z wcześniejszym wyprzedzeniem, tradycja zrodziła się w 1974 roku po reklamie KFC. To tak jakby Europejczycy z okazji jakiegoś azjatyckiego święta jedli sushi. Na deser podawane jest ciasto biszkoptowe ozdobione śmietaną i truskawkami.

Święta w Finlandii – święta u Świętego Mikołaja

Jak się zapewne domyślacie w Święta dla Finów najważniejszy jest jeden mieszkaniec Laponii zwanym Świętym Mikołajem. Żyje on na Północ od Koła Podbiegunowego i dostaje miliony listów od ludzi z całego Świata. W tym dniu Finowie, również przekazują sobie historię o Koziołku – Yule, który podobno był bardzo przerażający i prosił ludzi o prezenty, ale sam im żadnych nie dawał. W końcu Mikołaj wziął się za dawanie prezentów i to znacznie szerszej grupie niż jeden Koziołek, jednak jeśli było się niegrzecznym, dostawało się worek węgla, co dla mieszkańca Finlandii (jednego najbardziej czystego z krajów Świata) to rzeczywiście może być kara. Tradycyjnym wigilijnym jedzeniem na Północy Europy jest owsianka ryżowa i sok śliwkowy (coś na kształt naszego suszu).

Święta w Nowej Zelandii – Święta w środku lata

Wyobrażacie sobie Święta na plaży? Mi jest dosyć ciężko. Nowozelandczycy w Boże Narodzenie mają parady Świętych Mikołajów. Ponieważ w temperatura w grudniu wynosi ok 22 stopni, uczestnicy parady zakładają sandały by móc się trochę ochłodzić. Nowozelandzkie dzieci z kolei zapraszają Mikołaja zostawiając dla niego kawałki ananasa  i piwo. Na renifery z kolei czekają marchewki.

W Nowej Zelandii wielką furorę robią kolędy, które są śpiewane publicznie na ulicach. W kwestiach jedzeniowych rządzi tutaj grill i podawane z niego takie przysmaki jak pieczona szynka, krewetki czy dziczyzna, która nie jest tak łatwo dostępna, jak u nas. Wśród deserów największą popularnością cieszy się Beza Pavlova. Prezenty w Nowej Zelandii dawane są po świątecznym lunchu, a do najpopularniejszych zalicza się „Jandale” – japonki.

Święta w Meksyku – Posada – celebracja już z kilku dniowym wyprzedzeniem

Od 16 grudnia dzieci regularnie codziennie wykonują Posadę – czyli procesję, w trakcie, której pokazują, jak Józef z Maryją przez 9 dni szukali miejsca dla siebie. W trakcie procesji w mniejszych miejscowościach dekoruje się domy, a dzieci przemieszczają się pomiędzy nimi, prosząc o ugoszczenie. Ze wszystkich domów są po kolei wypraszane, aż trafiają do ostatniego domu i w nim odbywa się impreza. Oczywiście miejsca są wcześniej umówione, a dom, w którym dzieje się impreza codziennie jest inny. Na takim wydarzeniu jest przeważnie Piniata, która ma 7 końców, co ma symbolizować 7 grzech głównych. Dzieci z zawiązanymi oczami, starają się ją rozwalić. Dekoracje to przede wszystkim szopki, które często nawet w domach są naturalnych rozmiarów.

Prezenty w rejonie południa są trzymane na Święto Trzech Króli, w pozostałych częściach Meksyku daje się je w Wigilię. Oprócz Mikołaja przynosi je dzieciątko Jezus. 28 grudnia to z kolei dzień, w którym świętuje się meksykańskie Prima Aprilis jest to w tłumaczeniu „dzień niewinnych świętych”.

Święta w Afryce – Boże Narodzenie

W Kenii domy i kościoły są przystrajane m.in. w kolorowe wstążki, balony, kwiaty, papierowe dekoracje, zielone liście, z kolei choinką jest drzewo cyprysowe. Kenijczykom w tym dniu brakuje dosyć mocno śniegu, dlatego sztuczny śnieg na szybach to ich podstawowy element dekoracyjny.

Transport Świętego Mikołaja jest jedną z ciekawszych rzeczy, może on przyjechać z reniferami, na wielbłądzie, Land Roverem albo nawet rowerem. Główne obchody zaczynają się po lokalnej pasterce, mówi się, że w „tę noc można nie spać’. Jedzenie, to jak w większości południowych krajów, głównie dania z grilla, które je się z chlebem lub ryżem. Prezenty, które są dawane sobie nawzajem mają symboliczne znacznie.

Święta w Polsce 

W Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda. Wtedy cała rodzina gromadzi się w jednym pokoju, przy stole nakrytym białym obrusem. Pod nim rozłożone jest siano. Kiedy już wszyscy domownicy staną wokół stołu, najstarsza osoba w rodzinie rozpoczyna modlitwę, następnie bierze z talerzyka biały opłatek, podchodzi do każdego, łamie się nim i składa życzenia. W tym dniu wspomina się wszystkich, którzy nie mogą być z nami. To z myślą o zmarłych i o każdym, kto nie ma gdzie spędzić tego wieczoru, leży na stole dodatkowe, puste nakrycie.

W czasie Wigilii najważniejszy jest opłatek i zawsze pierwszy. Dopiero gdy podzielimy się opłatkiem, możemy skosztować czerwonego barszczu z uszkami, czarnego maku, brązowych orzechów i srebrnych ryb. Przedtem nie wypada śpiewać nawet kolęd.

Poczuj magię Świąt i skorzystaj z tradycji innych Państw

Święta Bożego Narodzenia są obchodzone na całym świecie, również w krajach bez aż tak dużego religijnego powiązania. Najlepszym przykładem jest Japonia. Jest to doskonały moment, w życiu każdego z nas, którego potrzebujemy. Wtedy mamy chwilę, żeby się zatrzymać, spotkać z rodziną, ochłonąć i przewentylować. Niesamowite jest to, że mimo takiej globalizacji w Święta zachowywane są lokalne tradycje, widzimy to szczególnie w trakcie rozmów z ludźmi nawet z innych regionów Polski, w tym wypadku, głównie pod względem kulinarnym.

Ważne jest, by niezależnie od kultury, pochodzenia i obchodzonych tradycji, okazać w tych dniach dobro i chęć pomocy. By szanować się nawzajem i być życzliwym w stosunku do innych.

Chcielibyśmy życzyć Wam Świąt w trakcie, których będziecie celebrowali swoje rodzinne tradycje jest to niesamowicie ważne i budujące atmosferę.

Wesołych Świąt!

 

Źródła:  https://czasnawywczas.pl/praktyczne/boze-narodzenie-na-swiecie/

https://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/62/index.php

You are currently viewing Ciekawe tradycje Świąt Bożego Narodzenia na Świecie