Ciekawostki z życia papieża

100 rocznica urodzin Jana Pawła II jest obchodzona 18 maja 2020 r. Wybór Polaka na głowę kościoła katolickiego i jego pontyfikat w przełomowym okresie upadku komunizmu to wydarzenia istotne nie tylko z punktu widzenia kościoła, ale też historii. Jakie ciekawostki z życia papieża Polaka warto znać?

Jan Paweł II: anegdoty z życia Karola Wojtyły
Jan Paweł II jest jednym z najbardziej znanych na świecie Polaków. Jego pontyfikat miał miejsce w przełomowym momencie: nastąpił schyłek komunizmu, a państwa bloku wschodniego, w tym Polska nareszcie uwolniły się spod radzieckiego reżimu. Podróże po całym świecie i spotkania z przedstawcielami różnych państw i religii obfitowały w ciekawe sytuacje. Poniżej znajdziesz kilka anegdot z życia Jana Pawła II.

 • Karol Wojtyła po słynnym locie amerykańskiego lotnika Charles Lindbergh nad Atlantykiem został zapytany kim chciałby zostać w przyszłości. Chłopiec odpowiedział, że będzie lotnikiem. Na pytanie dlaczego nie księdzem, rezolutnie odpowiedział – “Bo Polak może być drugim Lindbergiem, ale nie może zostać papieżem”.
 • Będąc kardynałem Karol Wojtyła na widok ojca Leona Knabita, stwierdził: “Oto definicja mnicha – kupa kości owiniętych w czarny materiał”.
 • Pewnego razu po modlitwie “Anioł Pański” Jan Paweł II przemawiał o mało nie krzycząc. Podczas audiencji w Pałacu Apostolskim, korespondent TVP Jacek Moskwa prosił Papieża, aby uważał, ponieważ jego chrypka zaniepokoiła dziennikarzy. Papież usprawiedliwiał się, że to ze złości. A na odchodnym dodał, że złość piękności szkodzi.

Jan Paweł II: tajemnice pontyfikatu papieża
Wierni zapamiętają papieża Jana Pawła II jako bardzo aktywnego, otwartego na kontakt z wiernymi pasterza kościoła katolickiego. Jednak jednocześnie był też głową potężnej instytucji jaką jest kościół. Nawet teraz, po wielu latach od śmierci papieża, pojawiają się nowe informacje dotyczące jego pontyfikatu. Jakie są tajemnice Jana Pawła II?

 • Jedną z największych tajemnic pontyfikatu pozostaje zamach na papieża 13.05.1981. Mimo, że oficjalnie ujęto zamachowca, to w dalszym ciągu nie jest do końca jasne, kto był zleceniodawcą Mehmeta Aliego Agcy. Sam zamachowiec wielokrotnie mylił tropy śledczych, wskazując Bułgarię, ZSRR, Watykan czy Iran jako źródło zamachu.
 • Podczas pielgrzymki do sanktuarium Matki Boskiej w Fatimie w 1982 roku doszło do drugiej próby zamachu na papieża. Juan Maria Fernandez y Krohn próbował zaatakować sztyletem duchownego. Miał on po tym niegroźne rany, a szaleńca obezwładniła ochrona.

Jan Paweł II: nieznane fakty dotyczące papieża
W związku z kolejnymi rocznicami urodzin, wyboru na Stolicę Piotrową, a także śmierci Jana Pawła II na rynek trafiają okolicznościowe publikacje, albumy, wspomnienia. Wyjawiają nam one nieznane fakty o Janie Pawle II, jego życiu prywatnym, ale także posłudze papieskiej.

 • Mało kto wie, że papież oprócz starszego brata Edmunda, który zmarł bardzo młodo, miał także siostrę – Olgę. Dziecko zmarło niedługo po urodzeniu. Jej ciało nie znalazło się w rodzinnym grobowcu Wojtyłów, bo w tym okresie dzieci chowano w osobnych mogiłach.
 • Jako kardynał Wojtyła ostatni wkroczył do Kaplicy Sykstyńskiej na konklawe, podczas której został wybrany papieżem.
 • Dokumenty z procesu beatyfikacyjnego ujawniły, że papież w ramach pokuty i umartwienia poddawał swoje ciało biczowaniu; potwierdzić miały to dwie osoby z bliskiego otoczenia świętego.
  Podobno Karol Wojtyła podczas spotkania z ojcem Pio otrzymał od niego przepowiednię, że w przyszłości zostanie papieżem – do spotkania doszło w 1947 roku.
 • Papież miał zdradzić, że przyszedł na świat dokładnie o tej samej godzinie, o której wiele lat później został wybrany papieżem.
 • Będąc następcą świętego Piotra jako pierwszy odwiedził synagogę, meczet i zbór luterański.
  Nawet po przeprowadzce do Watykanu Jan Paweł II pozostał aktywny: jeździł na nartach, uprawiał wspinaczkę, uczestniczył w spływach kajakowych.
 • Niezwykle dobry kontakt z wiernymi zapewniała mu znajomość wielu języków obcych: angielskiego, niemieckiego, włoskiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, łaciny, węgierskiego, ukraińskiego, czeskiego.
 • Jako papież zasłynął tym, że doprowadził do wprowadzenia na terenie Watykanu Internetu.

Źródło:
https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114628,25949814,100-rocznica-urodzin-jana-pawla-ii-ciekawostki-z-zycia-swietego.html

Niekwestionowana na świecie jest opinia, że wybór Polaka, Karola Wojtyły na papieża, a następnie jego pontyfikat, w dużej mierze przyczyniły się do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej i powrotu wolności i demokracji w tym regionie świata. Życiorys Jana Pawła II znajdziecie w linku poniżej.
https://dzieje.pl/postacie/jan-paweł-ii

You are currently viewing 100 rocznica urodzin Jana Pawła II