Święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.                 

Międzynarodowy Dzień Teatru w Internecie

Instytucje kultury w różnym stopniu radzą sobie z ograniczeniem działalności. Wiele z nich bardzo szybko zareagowało, przenosząc swoje działania do sieci. Publikowały archiwalne zapisy wykładów, spotkań, debat. Teatr Wybrzeże pokazał zapis spektaklu „Ruscy” zrealizowanego 11 listopada 2018 na scenie Stara Apteka, sopocki Art Inkubator we współpracy z Maciejem Salamonem przygotował instruktażowe lekcje rysunku.

Do sieci przeniosło się również Gdyńskie Centrum Kultury. Na kanale YouTube gdyńskiej instytucji dostępny jest zapis debaty „O wolności” z udziałem prof. Normana Daviesa, ks. prof. Michała Hellera oraz prof. Szewacha Weissa, zapis ze spotkania promującego książkę Piotra Sobierskiego „Więcej niż musical. Teatr Wojciecha Kościelniaka” oraz z czytania fragmentów książek Daviesa w wykonaniu Anny Seniuk, Andrzeja Seweryna i Jerzego Radziwiłłowicza.

Jako kolejny dostępny online będzie cieszący się popularnością spektakl „Zacznijmy jeszcze raz” Aleksandry Wolf w reżyserii Tomasza Sapryka, który również występuje w tej sztuce obok Aldony Jankowskiej. Spektakl otrzymał Nagrodą Publiczności na 11. Katowickim Karnawale Komedii, a Tomasz Sapryk za reżyserię odebrał Nagrodę Prezydenta Gdyni przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2018. „Zacznijmy jeszcze raz” będzie można zobaczyć w piątek, 27 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru właśnie na kanale YouTube o godz. 20.

Aktywności na cały dzień zaplanował także Teatr na Plaży z Sopotu. Rozpocznie się o godz. 11 warsztatami na żywo z Kaliną Porazińską, a w planach również spektakl „Ryba w Koronie” z archiwum Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis, taneczny pandemiczny performance Joanny M. Czajkowskiej i Jacenty Krawczyk z Sopocki Teatr Tańca oraz premiera teatralnego serialu przygotowywanego wspólnie z Agnieszką Przepiorską Frankiewicz. Wideo będą dostępne na fanpage’u Teatru na Plaży na Facebooku.

Źródło:

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35611,25813602,koronawirus-miedzynarodowy-dzien-teatru-w-internecie.html

 

5 rzeczy, których (prawdopodobnie) nie wiesz, czyli ciekawostki o teatrze

1. Pierwszy stały teatr w Polsce

Pewnie wiele razy słyszeliście słowa, że “Teatr Narodowy w Warszawie to najstarszy istniejący do dziś teatr w Polsce”. Jest to jak najbardziej prawda, jednak ludzie niesłusznie wiążą tę wiedzę z najstarszym, a co za tym idzie pierwszym teatrem. Bowiem pierwszy teatr w Polsce powstał w 1748 roku w Białymstoku! Nosił nazwę Komedialnia, posiadał własny balet i orkiestrę. Na deskach Komedialnii można było zobaczyć nie tylko polskich artystów, ale również wybitnych aktorów operowych z innych europejskich państw. Chociaż gmach nie dotrwał do dzisiejszych czasów, polski aktor i reżyser Piotr Dąbrowski wraz z żoną postanowili założyć nową placówkę w Białymstoku, która nawiązuje do historycznej Komedialnii.

2. Teatr w szafie?

Czy wiecie, że w Polsce istnieje teatr w szafie? Jest to co prawda całkiem duża szafa, ale tak, przy  Piernikarskiej w Toruniu spektakle można oglądać w szafie. Teatr lalek Baj Pomorski, bo o nim tutaj mowa, powstał w 1945 roku, a aktualnie jego dyrektorem jest Zbigniew Lisowski. Repertuar skierowano raczej do młodszych odbiorców, ale, jak w wielu zresztą sztukach teatralnych, każdy może znaleźć coś dla siebie.

3. Film, który miał być sztuką. 

Nie jest to może wielkie zaskoczenie, że niektóre pozycje możemy zobaczyć w wielu wersjach: filmowych, teatralnych, a nawet animowanych. Są jednak takie dzieła, które po obejrzeniu wywołują wiele emocji i aż ciężko uwierzyć, iż to coś miało być czymś innym.
Takim filmem jest np. Rzeź (ang. Carnage), wyreżyserowana przez  Romana Polańskiego. Pierwotnie Rzeź została napisana z przeznaczeniem na deski teatru – znana się ją pod tytułem Bóg mordu. Jeśli komuś podobała się ta komedia, koniecznie musi zobaczyć również film!

4. Dach pokryty słomą!

Po słynnym pożarze z 1666 roku, w Londynie wprowadzono zakaz pokrywania dachów łatwopalną słomą. Mimo to, Teatr Globe jest wyjątkiem od tej zasady. Jeśli ktoś prowadzi zestawienie nietypowych teatrów, to ten na pewno powinien się znaleźć na liście!

5. Spektakl może zmienić orientację widza! 

Tak przynajmniej myślą władze Węgier. To tam bowiem zakazano przedstawień spektaklu Billy Eliot. Dlaczego? Rządzący boją się, że po obejrzeniu sztuki widzowie mogą stać się homoseksualistami. Jest to naprawdę ciekawe spojrzenie na świat, biorąc pod uwagę fakt, że żyjemy w XXI wieku…

Źródło:

https://kulturalnemedia.pl/teatr/5-rzeczy-ktorych-prawdopodobnie-nie-wiesz-czyli-ciekawostki-o-teatrze/

 

You are currently viewing Międzynarodowy Dzień Teatru